Wady i zalety reklamy radiowej

W dzisiejszych czasach praktycznie żadną tajemnicą nie jest znaczenie pojęcia reklamy radiowej. Jest to bowiem sposób przedstawienia oferty danego producenta za pomocą kanału komunikacji, jakim jest radio. Oczywiście w trakcie tworzenia tekstu takiej reklamy wyolbrzymia się zalety, a absolutnie zapomina o wadach. To jednak nie jedyne elementy reklamy radiowej warte uwagi.

Radio jest o tyle ciekawym środkiem przekazu, że może mieć bardzo zróżnicowany zasięg. Rozróżniamy bowiem stacje regionalne, lokalne, ogólnokrajowe, czy nawet międzynarodowe. Wybór jednej z nich staje się już pierwszym z narzędzi formatowania klienta. Jeżeli w jeszcze większym stopniu chcemy dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców, zawsze możemy zdecydować się na radio o konkretnym profilu, bądź nawet audycję dla określonych słuchaczy.

Podstawową formą reklamy radiowej są spoty. Te mamy wyraźnie wydzielone w ramówce każdej stacji, a ich zadaniem jest bezpośrednie namawianie na skorzystanie z danej usługi. Kolejnymi sposobami na zdobywanie klientów są także konkursy dla słuchaczy, rozmowy sponsorowane oraz dżingle. Są to mnie oczywiste i bardziej pośrednie sposoby przekonywania potencjalnych klientów.

Coraz bardzie oczywisty staje się fakt, że nie prędko producenci zrezygnują z reklamy radiowej. Dzieje się tak za sprawą często niewygórowanej ceny emisji spotu oraz przede wszystkim ogromnego dostępu. Stacje radiowe są bowiem słuchane nie tylko w domu, ale także aucie, autobusie, czy w pracy. Daje to praktycznie bezkonkurencyjny zasięg. Oczywiście należy pamiętać, że spot reklamowy jest specyficznym sposobem dotarcia do klientów. Efekt należy bowiem osiągnąć w ciągu kilku sekund i to dzięki tembrowi głosu oraz melodii.