Historia radia na świecie

Oczywisty jest fakt, że radio nie jest w stanie zrobić większego wrażenia na współczesnym człowieku. Jest to urządzenie wykorzystywane codziennie, do którego przywykliśmy na tyle, że nie wyobrażamy sobie bez niego wykonywania wielu czynności. Należy jednak pamiętać, że to co dzisiaj jest powszechne, jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogło być nowością. Jaka jest historia radia?

Podstawy do stworzenia radia pochodzą z warsztatu Jamesa Maxwella. Ten w latach siedemdziesiątych XIX wieku pracował nad zasadami elektromagnetyzmu. Ostatecznie teoria w pełnym kształcie została uformowana w roku 1873. Jej założenia były na tyle ciekawe, że zainteresowały innego uczonego. Heinrich Hertz postanowił nie tylko sprawdzić jej prawdziwość, ale przede wszystkim działanie w praktyce. W efekcie w roku 1888 uruchomiona została pierwsza fala elektromagnetyczna. Tak opracowane doświadczenia wystarczyło jeszcze ubrać w obudowę i nazwać radiem. Jak wskazuje historia, dokonały tego dwie osoby: Aleksander Popow i Gugliemo Marconi. Patent udało się zdobyć tylko temu drugiemu.

Początkowo jedynym pomysłem na wykorzystanie radia w praktyce była komunikacja wojskowa. Podczas I Wojny Światowej dzięki radiostacjom porozumiewać się mogły jednostki wojsk lądowych oraz morskich. Już w kilka lat później okazało się jednak, że fala elektromagnetyczna może mieć więcej zastosowań. W 1920 roku w Pittsburgu powstaje pierwsza stacja radiowa. Fakt ten staje się zapalnikiem dynamicznego rozwoju rynku radiowego w Stanach Zjednoczonych. Skutkiem ubocznym jest także większe zapotrzebowanie na odbiorniki radiowe oraz malejąca ich cena. Od tamtej pory radio jest nie tylko źródłem informacji, ale także sposobem na rozrywkę, czy debatę publiczną.